Publicatie Nota van Inlichtingen Aanvullend beleid 2026

Publicatiedatum: 1 juli 2025

Vandaag heeft Menzis Zorgkantoor de Nota van Inlichtingen gepubliceerd over het Aanvullend Beleid 2026. In de Nota van inlichtingen vindt u de antwoorden op de vragen die naar aanleiding van het Aanvullend Beleid 2026 zijn gesteld.

Bij het verwerken en beantwoorden van de vragen hebben wij de vragen met een gelijke strekking “ontdubbeld” en vervolgens beantwoord. Tevens zijn vragen door ons geanonimiseerd. U vindt de Nota van Inlichtingen op onze website.  

Op de thema’s laag volume, hoog complex (LVHC), aanvullende inkoopvoorwaarden dagbesteding GGZ-wonen en aanvullend inkoopbeleid Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg (HLO) geven we hieronder een korte toelichting.

LVHC

In 2025 zijn de zorgkantoren gestart met de inkoop van consultatie en advies. Met het ministerie van VWS was afgesproken dat in de loop van 2026 duidelijkheid zou worden gegeven over structurele financiering. Helaas is deze duidelijkheid er op dit moment nog niet.

Zorgkantoren vinden de consultatie- en adviesfunctie essentieel om het LVHC-zorglandschap beheersbaar te houden en cruciaal voor het waarborgen van goede zorg aan de cliënten binnen dit landschap. Daarom is besloten om nu richting zorgaanbieders wel al de duidelijkheid te geven dat de consultatie- en adviesfunctie wordt ingekocht in 2026 voor die doelgroepen die als aanspraak opgenomen zijn in de Regeling langdurige zorg (Rlz).

Om deze functie duurzaam beschikbaar te houden, hanteren de zorgkantoren de eerder geformuleerde uitgangspunten en aanvullende inkoopvoorwaarden. Deze zijn weer opgenomen in bijlage 4 aanvullende inkoopvoorwaarden 2026.

Wij spreken de verwachting uit dat de doelgroepnetwerken, samen met de zorgkantoren, ernaar streven om landelijk binnen het budget van 4,5 miljoen euro per jaar te blijven.

Aanvullende inkoopvoorwaarden dagbesteding GGZ-wonen

Door de hoeveelheid vragen rondom het beleid GGZ-dagbesteding en de daaruit voortkomende uitvoeringsconsequenties hebben de zorgkantoren besloten om dit onderdeel van het beleid te laten vallen voor het zorginkoopbeleid 2026.

Zorgkantoren zijn voornemens om dit thema in de beleidsvorming richting 2027 verder uit te werken. U wordt daar nader over geïnformeerd. Alle vragen over dit onderwerp publiceren we om deze reden met dit gelijkluidend antwoord.

Wel willen wij in het bijzonder een opmerking plaatsen inzake de registratie en verantwoording van geleverde zorg. Vanuit de vigerende regeling declaratievoorschriften, administratievoorschriften en informatieverstrekking Wlz dienen zorgaanbieders vast te leggen welke inzet (ook rondom dagbesteding) voor de betreffende cliënt passend is en ingezet zal worden en dient ook intern getoetst te worden of de gedeclareerde zorg feitelijk geleverd is aan de cliënt.

Aanvullend inkoopbeleid HLO

Op het moment van publiceren van de Nota van Inlichtingen is er nog geen Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg (HLO) gesloten tussen betrokken partijen. Onder voorbehoud van een tijdige ondertekening van het HLO publiceren Zorgkantoren op 15 juli aanvullend inkoopbeleid 2026 in lijn met de in het HLO gemaakte afspraken.

Inschrijven voor Zorginkoopprocedure 2026

Vanaf vandaag tot en met 31 juli 2025, 17:00 uur, kunnen aanbieders zich inschrijven voor een overeenkomst in 2026. Dit geldt voor:

  • Bestaande zorgaanbieders met een overeenkomst tot en met 31 december 2025.
  • en (voor Menzis Zorgkantoor) nieuwe zorgaanbieders

Zorgaanbieders die al een meerjarenovereenkomst hebben met Menzis Zorgkantoor, hoeven zich niet opnieuw in te schrijven. Ook een nieuwe bestuursverklaring is niet nodig.

Inschrijving voor een overeenkomst in 2026 verloopt via het online platform Mercell. De werkinstructie “Inschrijven zorginkoopprocedure 2026 zorgaanbieders” met daarin een link naar de betreffende tender vindt u op onze website.